Методика ПНФ

Методика ПНФ – пропріоцептивна нейром’язева фасилітація (PNF – Proprioceptive Neuromuscular Facilitation).

Даний метод дозволяє значно поліпшити функціональний стан рухових центрів шляхом посилення сигналу пропріоцепторів і широко застосовується в усьому світі в реабілітації хворих з різними проблемами і травмами пов’язаними з ураженням ЦНС, і супроводжуються порушенням рухової активності (ДЦП, після інсульту, травми головного і спинного мозку, периферичної нервової системи та ін.); так само при реабілітації наслідків травм (коли є м’язова гіпотрофія або контрактури); при порушеннях постави.

У всіх м’язах, суглобах, зв’язках існують пропріорецептори, що реагують на розтягнення або стиснення. За допомогою певних маніпуляцій ми впливаємо на дані рецептори і можемо стимулювати, ініціювати і полегшити виконання будь-якого руху (всього тіла або кінцівки, аж до рухів  мімічної мускулатури). Також ми можемо коригувати правильний напрямок, силу і обсяг руху.

Даний метод дозволяє домогтися виконання рухів, які клієнт з яких-небудь причин не може зробити самостійно . Завдяки стимуляції відбувається формування і закріплення руху на більш високих рівнях ЦНС, а значить, з’являються нові, правильні статичні і динамічні стереотипи, збільшується рухова активність. Весь метод побудований на «ручній роботі», тобто на безпосередньому контакті рук терапевта з тілом клієнта.

Слід зазначити, що ця методика вимагає активної участі клієнта в процесі лікування: він повинен усвідомлювати і виконувати команди реабілітолога (для дітей це, як правило, вік старше 4 років). Внаслідок тісної взаємодії з клієнтом , реабілітолог завжди має можливість коригувати обсяг роботи і ступінь навантаження, і вибирати завдання, найбільш актуальні в даний момент.