Протрузії

Що ж таке протрузія диска?

Насправді, це поширений  термін для цілого ряду проблем, які відносяться до захворювань м’яких тканин, що відокремлюють хребці в хребті. Протрузія дисків небезпечна сама по собі, але ще гірше те, що вона в багатьох випадках призводить до грижі хребта з можливими наслідками, такими як параліч та інвалідність!

Де проявляється біль?

протрузія диска

В залежності від місця вип’ячування міжхребцевого диска, починаючи шийним і закінчуючи попериковим відділами, симптоматика  буде різною. Захвор’ювання може виникнути в області шиї (шийного відділу хребта), задньої частини грудної клітини (грудний відділ хребта) або нижньої частини спини (поперекового відділу хребта).

Діагностика протрузії міжхребцевого диска?протрузія міжхребцевих дисків

Одним із ускладнень при діагностиці протрузій є відчуття болю, порушення чутливості(гіпо чи гіперстезія) затерпання, оніміння, чи відчуття дискомфорту у віддалених від навної протрузії місцях(сідниця, стегно, гомілка, стопа, плече, передпліччя..).

Саме тому для оцінки стану проблеми, ми застосовуємо візуальну діагностику в статиці та в динаміці, ММТ, а також кінезіологічні тесті котрі співставляємо із навною симптоматикою перед та підчас застосування кінезотерапії.

 

 

Чи болить поперик?

Комбінації болю в нижній частині спини, сідниць, паху або нозі може виникати або через пошкодження самого диска, або коли диск викликає подразнення сусідніх нервів. Якщо біль проявляється в попереку, задній поверхні ноги, сідниці – так званий ішіас (запалення сідничного нерва), то причиноює тиск міжхребцевого диска на нерв в поперековому відділі хребта. Це може викликати оніміння або поколювання в нозі, печіння, слабкість м’язів, різкі болі, які підсилюються під час руху.

 

Чи  болить  шия?

Біль у шиї, головні болі і болі в різних частинах обличчя, плечах, руках можуть бути викликані протрузією диска у шийному відділі хребта, коли він перетискає нерв. Це призводить до оніміння, відчуття поколювання на обличчі, в плечах, руках або руці, слабкістю м’язів рук та зап’ястя, обмежень у рухах руками. Будь-який з цих симптомів, або їх поєднання, може вказувати на протрузію диска.

Причини протрузії міжхребцевих дисків

Протрузія міжхребцевих дисків є не окреме захворювання, а симптомом (так само як і біль, який вона викликає). Причиною, через яку відбувається випинання диска, зазвичай є порушення обмінних процесів. Оскільки міжхребцевий диск позбавлений власних кровоносних судин, його стан безпосередньо залежить від того, що відбувається навколо нього.

Зверху і знизу міжхребцевий диск стискається хребцями. У нормі він здатний стримувати стиснення, оскільки містить фіброзне кільце та пульпозне ядро, що володіє потужною амортизацією. Воно складається з колагену і складних білків протеогліканів, які добре утримують воду. Вода, складова 90% ядра диска, надає йому стійкість до навантажень і визначає його желеподібну консистенцію, що утримується міцним фіброзним кільцем з волокнистою структурою.

Причина протрузії – прогресуюче зневоднення(дегідтратація) ядра диска. Оскільки саме вода забезпечує амортизуючі властивості диска, з її втратою він все більше розплющується, а його стінки, тобто фіброзне кільце розтягується і розшаровується. У результаті диск випинається.

Випинання диска може бути локальним або відбуватися по всьому периметру. У другому випадку протрузія диска визначається як циркулярна.

Як правило, протрузія дисків виникає при захворюванні, яке називається остеохондрозом хребта. Це дає підставу розглядати її як стадію розвитку остеохондрозу або початкову стадію формування міжхребцевої грижі.

Основні фактори що провокують випинання міжхребцевих дисків:

  • тривалі надмірні  статичні  навантаження
  • стійкі м’язові спазми спини та попереку
  • надмірна вага
  • підвищені фізичні навантаження.

У зв’язку з високою поширеністю таких явищ як надмірна вага і гіподинамія, найбільш частим видом патології є протрузія дисків поперекового відділу.

Оскільки остеохондроз найчастіше охоплює не один, а кілька сегментів хребта одночасно, великого поширення набула полісегментарна протрузія дисків, що вимагає комплексного підходу.

Види протрузії дисків

протрузія диска виглядРозміри протрузії можуть варіюватися від 1мм до 5мм і більше. Головною ознакою, що відрізняє протрузію від грижі, є цілісність фіброзного кільця і збереження структури міжхребцевого диска.

Найбільший біль завдають бічні, або латеральні протрузії, а також задньо-латеральні, які затискають нервові корінці. Але особливо небезпечні задні, або дорзальні протрузії, при яких диск виступає в бік спинного мозку. Тривалий час вони можуть майже не проявлятися симптомами, а потім різко   призводять до інвалідності. Небезпечні також протрузії шийного відділу, оскільки вони порушують кровопостачання головного мозку.

Як допомогти при болях, коли діагностували протрузії міжхребцевих дисків?

Ефективним  в даному випадкує кінезотерапія,  яка розрахована на людей, що страждають болями в спині викликаних протрузією або грижею. Індивідуальний підхід, врахування особливостей організму, ретельний підбір спеціальних  вправ усуває причину захворювання, зупиняє її розвиток та відновлює природне положення міжхребцевих дисків