Точковий масаж

Ймовірно, багато знаходили у себе або у своїх близьких на тілі невеликі болючі ділянки м’язових ущільнень. Більшість вважають їх відкладенням солей, офіційній медицині вони відомі як тригерні точки. Ці ділянки локального ущільнення і підвищеної чутливості у м’язової тканини стає причиною болю в різних частинах тіла, нерідко розташованих на значній відстані від них.

Теорія Дж. Тревела і Д. Сіммонса

Таке поняття, як тригерна точка, було введено американськими лікарями Дж. Тревелом і Д. Симонсом ще в сімдесятих роках минулого століття. Завдяки їх дослідженням були описані певні точки, впливаючи на які можна зняти біль на ділянках тіла, досить віддалених від них. Наприклад, прицільне вплив на болючу точку, яка знаходиться в області шиї або лопатки, дозволяє зняти головний біль або біль в області ліктьового суглоба або кисті. Також, впливаючи на куркові зони (це ще одна назва цих точок), можна впливати на стан опорно-рухового апарату і внутрішніх органів.

Причини виникнення

Незважаючи на проведені дослідження, сьогодні немає однозначної відповіді на те, які фактори є безпосередніми причинами виникнення тригерних точок. Як правило, міофасціальні тригерні точки формуються в м’язах, які відчувають перенапруження або тривалі і постійні навантаження. Найчастіше це пов’язано з положенням тіла в просторі – підняті плечі, згорблена спина і опущена, надмірно напружена грудна клітка, сильний прогин у попереку. Це неминуче викликає виражене механічне напруження як в окремих м’язах, так і м’язових групах, що призводить до їх спазму і, як наслідок, до порушення кровообігу. Також тригерна точка може сформуватися внаслідок уражень хребта (при блокаді рухового сегмента) або при патології внутрішнього органу, коли оточуючі його м’язи рефлекторно напружуються. Ще однією причиною виникнення таких точок може стати гостра або повторювана мікротравма м’язи.

Симптоми

Симптоматика при міофасциальних пускових точках може бути дуже різноманітна, а не обмежуватися лише больовим синдромом. М’язова дисфункція може проявлятися ригідністю, слабкістю м’язів, набряками, запамороченнями, порушеннями ходи, постави. Власне тригерна точка визначається як хворобливе ущільнення, тяж розміром від кількох міліметрів до сантиметра. Натиснення на неї провокує різкий біль, яка має найбільшу інтенсивність в місці максимального опору при пальпації (найбільш твердому ділянці).